Ahşap Yüzeyler

Ahşap Yüzeylerde ve Restorasyon Çalışmalarında Kumlama Uygulaması

Ahşap binalar, diğer yapı malzemelerine göre çok daha hassas bir yapı malzemesine sahiptir. Görsel bütünlüğün yanı sıra temizlik çalışmalarının daha kolay olması bu yapıları çok daha popüler hale getiriyor ancak temizlik uygulamasında doğru bir tercih yapmanızda fayda var. Relöveyle başlayan bu süreçte alternatif teknikler ya da uygulamalar da tercih edilebilir. Bu tekniklerden bir tanesi ve hatta en önemlisi de kesinlikle sodalama / soda kumlama tekniğidir. Çok sayıda firmanın önerdiği bu teknik, firmamız tarafından da uygulanmaktadır. Ahşap restorasyon, yenileme ve bakım çalışmalarında süreci hızlandırmak ve daha profesyonel bir çalışmaya imza atmak isterseniz eğer sizler de bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Özel kumların soda blast media kullanıldığı bu uygulamada yüksek basıncın etkisi büyük önem taşıyor. Yüksek basınç desteği sağlayan makineler ile birlikte bu kumların kirlenmiş, hırpalanmış ve paslanmış bölgelere püskürtülmesi işlemine soda kumlama tekniği adı veriliyor. Bu uygulamanın en önemli artılarından bir tanesi hiç şüphesiz ilgili bölgeye zarar verilmiyor olmasıdır. Uygulama sonrası ahşap zemin ya da ilgili bölge eski pürüzsüz yapısına kavuşuyor ve çok daha berrak bir görüntü elde ediliyor. Cilalama ile birlikte koruyucu vernikleme çalışmaları da yüzey temizliğinde özellikle ahşap bölgelerde etkilidir ancak sodalama uygulaması oldukça farklı bir teknik ve yüzeyin ilk günkü görüntüsüne kavuşması adına en fazla tercih edilen uygulama biçimi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Zımparalama Yöntemi, Ahşaba zarar Verebilir

Masif parkeler, meşe, merbau, iroko gibi yapı malzemeleri kullanılarak elde ediliyor ve bu yapıların temizliğinde zımparalama uygulaması da tercih edilebiliyor. Eski bir yöntem olduğunu belirtmekte fayda var ve amatörce bir çalışma yapıldığı takdirde ne yazık ki ilgili yapıya verilen zarar da çok büyük olacaktır. Soda Kumlama tekniğinde ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yapıya herhangi bir şekilde zarar verilmiyor ve kumlama tekniğini popüler hale getiren, bir adım öne taşıyan en önemli detay da kesinlikle budur. Sizler de dilerseniz firma yetkili isimlerine ulaşarak taleplerinizi iletebilir ve süreç hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.Bir cevap yazın